Bebeklerde birinci hangi organ gelişir? Hafta hafta bebek gelişimi

Anne karnındaki bebeğin sırayla gelişen organlarına nazaran hangi haftalarda nasıl reaksiyon verdiklerini sizler için derledik. Bebeğin …

27.08.2022
98
Bebeklerde birinci hangi organ gelişir? Hafta hafta bebek gelişimi

Anne karnındaki bebeğin sırayla gelişen organlarına nazaran hangi haftalarda nasıl reaksiyon verdiklerini sizler için derledik. Bebeğin organları ne vakit gelişir? Bebeklerde hafta hafta gelişim nasıldır? Anne karnındaki gelişim süreci nasıl ilerler? Embriyoda birinci oluşan organ hangisi? Bebek gelişimine dair bilinmesi gereken temel bilgiler…

Hamile olduğunu öğrenen bir anne adayını en çok heyecanlandıran ve meraklandıran şeylerin başında karnındaki bebeğinin gelişimi geliyor. Hamilelik periyodunda her şeyin yolunda gidip gitmediğini, bebeğinin hangi aylarda nasıl gelişim gösterdiği hakkında fikir sahibi olmak isteyen anne adayları, belli aralıklarla sağladığı sıhhat denetimlerinde gerekli bilgileri tabiplerinden edinirler. Bebeğinin kendisini hissedip hissetmediğini, karnına dokunduğunda algılayıp algılamadığını ya da sesini duyup duymadığını öğrenmek isteyen anne adayları, bebeklerinin duyularını tam manasıyla anlamaları imkansız olduğu için müşahedelere nazaran gelişimiyle ilgili fikir sahibi olunabilir. Sağlıklı bir gelişim için bebeklerde hafta hafta gelişim nasıl olmalı? Bebeklerde birinci hangi organ gelişir?

DOKUNMA DUYUSU

Rahime yerleşen bebeğin gelişen birinci duyusunun dokunma ve 8. haftada olduğu düşünülür. Birinci dokunma hissi ağız etrafında ve yanaklarda görülür. Bu haftada bebeğin yanağını oluşturacak olan kısmına tek bir saç teli dokunulduğunda bile bunu hissedebileceği kabul edilmektedir.

TAT ALMA DUYUSU

Hamileliğin 13-15. haftasından itibaren bebeğin değişik tatları ayırt edebildiği bilinir. Yapılan araştırmalara nazaran tatlı besinler tüketilince bebeğin yutma hareketlerinde artış, acı ve ekşi tükettiğinde  ise bu hareketlerde azalma olduğu görülmüştür.

KOKU ALMA DUYUSU

Tat ve koku gelişimi çabucak hemen birebir aralıkta gelişim gösterir. Bebeğin burnu hamileliğin 11-15. haftaları ortasında tamamlanır. Amniyon sıvısı bebeğin ağız, burun, geniz ve akciğerlerinde dolarak bebeğe farklı tat ve kokuya sahip hususları taşır. 

İŞİTME DUYUSU

8. haftada kulak oluşmaya başlar. 25. haftadan sonra bebek annesinin sesini duyabilir. 27. haftada ise annesinin haricinde çıkan sesleri duyup reaksiyon verebilir.

GÖRME DUYUSU

Organlarının en son geliştiği duyu görme duyusudur. 26. haftadan itibaren bebek gözlerini açabilir ve göz kırpabilir. Doğumdan sonra ise bebek ortalama 30 santimetre uzaklığa kadar net bakabilir.

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.