Yemek seçme problemine tedavi yolu? Yemek seçme sorunu nasıl geçer? Bilim insanları önerdi

Çocukların yemek seçmesi bütün ebeveynlerin en büyük problemidir. Pekala uzmanların bu sorunu çözdüğünü söylesek. Yalnızca yemek yerken seçici …

28.11.2022
164
Yemek seçme problemine tedavi yolu? Yemek seçme sorunu nasıl geçer? Bilim insanları önerdi

Çocukların yemek seçmesi bütün ebeveynlerin en büyük problemidir. Pekala uzmanların bu sorunu çözdüğünü söylesek. Yalnızca yemek yerken seçici davranan çocuklar için sürpriz bir sistem bulundu. Yapılan son araştırmaya nazaran yemek seçenlerin, tabağın renginden bile etkilendiği ortaya konuldu. İşte bulguların devamı haberin ayrıntılarında…

Beslenme; sıhhatimizi korumak için değerli bir durumdur. Yediğimiz besinlerin koku ve yapısının bilhassa yemek seçimine dikkat eden bireylerde tat algısını etkilediği bilinmektedir. 70’den 70 bir sorun olan seçme sorunu bilhassa çocuklarda daha baskındır.  Çocuklar birinci dünyaya geldiklerinden itibaren anne sütü ile beslenmektedir. Yaş aldıkça farklı besinlere muhtaçlık duyan çocuklar, gelişim periyodu açısından ek besin desteğine başlar. Bu süreçte oluşan yemek seçme sorunu, ebeveynlerin en çok şikayet ettikleri durum ortasında yer almaktadır. Portsmouth Üniversitesi’nden bir küme bilim beşerinin yürüttüğü çalışma yemek seçme konusunda tabağın renginin tat algısını değiştirdiği istikamette yeni bulgular ortaya koydu.

yemek seçme problemi

50 DENEK KULLANILDI!

Yapılan araştırmalar sonucunda 50 kadar denek bir ortaya geldiği ve besin neofobisini seviyeleri ölçüldü. Yemek seçen ve seçmeyen olarak iki kümeye ayrılan deneklere kırmızı, beyaz ve mavi renkteki tabaklarla atıştırmalıklar verildi. Deney sonucunda bilgiler ortaya konuldu. Yemek seçen kümede kase renginin atıştırmalıkların tuzluluk algısını ve beğeniyi değiştirdiğini, başkalarında ise emsal bir tesir yaratmadığı bilim insanları tarafından açıklandı. Yemek seçme alışkanlığı olan bireyler kırmızı ve mavi kasedeki atıştırmalıkları beyaz kasedekine nazaran daha tuzlu olarak değerlendirirken, kırmızı kasede servis edilen atıştırmalığı en düşük seviyede beğendi.

Bilim insanları açıkladı yemek seçme sorununa renkli tabaklar âlâ geliyor

YEMEK SEÇME SORUNU HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR!

Bilim insanlarının yapmış olduğu açıklamalar sonucu yemek seçme davranışı gösteren beşerler kısıtlı beslenme oldukları için birtakım hastalıklara çarçabuk yakalandığını ortaya koydu. Uzmanlar, kalp-damar hastalıkları, kemik, diş çürüklerinde artış üzere hastalıkların yetersiz beslenme sonucu görülebildiğinin üzerinde durdu. Yemek seçenler bireyler toplumsal açıdan da kendilerini baskı altında hissedip gerilime girdikleri ve ruhsal kahır yaşadıkları ileri sürülüyor.

yemek seçme sorunu hastalıklara davetiye çıkarıyor

UYGUN RENKTEKİ TABAKLARLA YEMEK SEÇİMİNİ AZALTABİLİRSİNİZ

Seçtiğimiz besinlerin ruhsal ve fizikî olarak birçok getirisi görülmektedir. Bireye hazırlanan özel yemekler, kıymetli besinlerden kâfi vitaminleri alamama durumu yaşanmaktadır. Uzmanların yemek seçenler içi tarafında alternatif taraflar araştırıyor. Food Quality and Preference mecmuasında yar alan çalışma alanında bir unsur imza attığı düşünülüyor. Yemek seçen beşerler için acı olarak algılanan zerzevatları daha fazla yemeye yönlendirmek için bunlar tatlılık algısını artırdığı bilinen renkte bir tabakta sunulmasının kişiyi daha verimli yemesini sağladığı bilim insanları tarafından ortaya konuldu.

yemek seçme insanı toplumsal ve ruhsal manada etkiliyor
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.