Usta kalem Sezai Karakoç’un Dünya Sürgünü Belgeselinin galası yapıldı!

Şair, muharrir ve siyasetçi olan Sezai Karakoç’un hayatını anlatan “Dünya Sürgünü” belgeseli Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un …

16.11.2022
47
Usta kalem Sezai Karakoç’un Dünya Sürgünü Belgeselinin galası yapıldı!

Şair, muharrir ve siyasetçi olan Sezai Karakoç’un hayatını anlatan “Dünya Sürgünü” belgeseli Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı programla Ankara’da tanıtıldı.

Henüz çocuk yaşlarda okuma alışkanlığına başlayan ve 50’li yıllarda kağıda döktüğü “Mona Rosa” ile şiir sevenlerin gönüllerine taht kurmayı başardı. Muharrir ve şair olan Sezai Karakoç’un vefatının akabinde tam bir yıl geçti. Usta kalemin hayatını anlatan “Dünya Sürgünü” isimli belgeselin birinci gösterimi 15 Kasım Salı günü saat 14.30’da Ankara CSO Tarihi Salon’da yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un iştirakiyle gala gerçekleşti.

Sezai Karakoç

“EŞSİZ BİR KÜLLİYAT”

Konuşma yapan Ersoy, belgeselin Karakoç’un anısını canlı tutmak için verilen eforun üstünde durdu. “Sezai Karakoç’un şahsında bir düşünürün zihni, bir şairin edebi ustalığıyla buluşmuş, bu birliktelikten eşsiz bir külliyat hayat bulmuştur.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Sezai Karakoç hakkında konuşma yaptı

“HATIRASINDA İLHAM BULMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Ersoy, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Dünya Sürgünü üretimi da bu farkındalıkla atılmış bir adımdır. Senarist Okan Yılmaz ve direktör Ekrem Arslan’ın şahsında emeği geçen bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. 6 aylık ağır mesai inşallah karşılığını bulacaktır ve bu eser Sezai Karakoç’a dair hafızamızı tazelerken dijital arşivimizde de gelecek kuşaklarımıza hizmet edecek bir eser olarak yerini alacaktır. Bizler, Sezai Karakoç’tan feyz almaya ve anısında ilham bulmaya devam edeceğiz.”

TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol Sezai Karakoç

“SEZAİ KARAKOÇUN İSMİNİ DUYURMAK İÇİN ÇABALIYORUZ”

TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol ise Belgesel kalasında şu konuşmalara yer verdi: “Biz, bugün TRT’de yaptıklarımızla bir nevi Sezai Karakoç’un fikir dünyasının müsaadeden gidiyor, büyük bir coğrafyanın ve kadim bir medeniyetin öyküsünü ekranlara taşıyoruz. Biz bu projeyle Sezai Karakoç’un ismini duyurmak için çabalıyoruz.” dedi.

Sezai Karakoç

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ;

TRT ortak imaliyle Sezai Karakoç Belgeseli bu akşam başlıyor!

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.