Kaban ve mont ortasındaki fark nedir? Kaban mı daha uygun mont mu?

Kış döneminin temel kesimlerinden biri olan dış giysi eserleri ortasından seçim yaparken birçok faktörü göz önünde bulunduruyoruz. Hem sıcak tutacak hem de rahat hareket imkanı sunacak dış giysi eserlerinden kaban ve mont birden fazla kişi tarafından karıştırılıyor. Pekala kaban ve mont ortasındaki fark nedir? Kaban mı daha yeterli mont mu? İşte ayrıntılar…

26.01.2023
17
Kaban ve mont ortasındaki fark nedir? Kaban mı daha uygun mont mu?

Kış döneminin temel modüllerinden biri olan dış giysi eserleri ortasından seçim yaparken birçok faktörü göz önünde bulunduruyoruz. Hem sıcak tutacak hem de rahat hareket imkanı sunacak dış giysi eserlerinden kaban ve mont birçok kişi tarafından karıştırılıyor. Pekala kaban ve mont ortasındaki fark nedir? Kaban mı daha yeterli mont mu? İşte ayrıntılar…

Tazelenen tabiat ve huzur dolu bir atmosferin yanı sıra soğuk havaları da beraberinde getiren kış mevsiminde, her ayrıntının sıcacık hissettirmesine ihtimam gösteriyoruz. Bu periyotta yün battaniyeler, kalın perdeler, koyu renkli nevresim grupları üzere kış mevsimine uygun birçok öge mesken dekorasyonunda popülerlik kazanırken moda trendlerinde de ‘kış’ teması ön plana çıkıyor. Bilhassa dış giysi eserlerindeki çeşitliliği düşünürsek üşümeden şık olmak kimi vakit sıkıntı olabiliyor. Bugünlerde “Kaban mı mont mu almalıyım?” sorusu sizin de aklınızı kurcalıyorsa hiç endişelenmeyin! Gelin kaban ve mont ortasındaki farkları birlikte adım adım inceleyelim. 

  • KABAN NEDİR?

Arapça ‘kaba’ sözcüğünden türetilen ve kalın kumaştan yapılan giysi manasını taşıyan kaban, kış aylarının vazgeçilmez dış giysi kesimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Beli nesilli, fermuarlı, yırtmaç ayrıntılı ya da düğmeli üzere birçok bilhassa tasarlanan kabanlar, birçok renk, desen ve formda piyasada kendine yer bulmaktadır.

Kaban nedir?

Suni kürk, kaşe ve pamuk üzere kumaşlardan üretilebilen kabanlar çoklukla palto ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Kaban ve palto görünüm olarak birebir aynı olsa da paltolar kabanlardan daha uzun ve daha kalın yapıdadır. Kabanları hem kış hem de sonbahar mevsiminde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Kaban özellikleri
  • MONT NEDİR?

Spor giysinin değerli bir modülü olan mont, aslında bir ceket cinsidir. Amerikan pilot ceketi ve polis ceketiyle büyük oranda benzerlik gösteren montlar, gündelik giyside rahatlıkla tercih edilebilir. Kumaştan ya da deriden üretilebilen montlar ekseriyetle kemerli ve cepli olarak tasarlanmaktadır.

Mont nedir?

Hem kış hem de sonbahar mevsiminde tercih edilen montlar bilhassa ‘şişme mont’ ismiyle büyük istek görmektedir. Kalça hizasında yahut daha uzun olabilen montlar içerdiği materyallerden ötürü kaşe kabanlara oranla daha hafi bir yapıdadır. 

Mont özellikleri

KABAN VE MONT ORTASINDAKİ FARK NEDİR?

Kaban, palto ve mont tabirleri birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Halbuki ki her birinin gereci, formu ve kullanım maksadı büsbütün farklıdır. İşte kaban ve mont ortasındaki aşikâr başlı farklar şu haldedir:

  1. Montlar kabanlara oranla daha uygun fiyatlı olabilmektedir.
  2. Kabanlarda ekseriyetle kapüşon bulunmamakla bir arada birçok mont cinsinde kapüşon özelliğine rastlanmaktadır.
  3. Kabanlar daha uzun formda tasarlanmakla birlikte montlar çoklukla bel hizasında olacak biçimde üretilmektedir.
  4. Montlar ekseriyetle unisex eser olarak üretildiği için vücudu uyduğu sürece hem erkek hem de bayan tarafından kullanılabilir. Lakin bayanlar için üretilen kabanları erkeklerin giymesi mümkün değildir.

Kaban ve mont ortasındaki farklar
ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.