Gebelik zehirlenmesi nedir? Hamilelikte Preeklampsi nedenleri ve belirtileri

Hamilelikte görülen preeklampsi nedir? Gebelik zehirlenmesi neden olur? Eklampsi nöbetlerinin sakıncaları neler? Tedavisi nasıl olmalı? İşte bu …

27.07.2022
180
Gebelik zehirlenmesi nedir? Hamilelikte Preeklampsi nedenleri ve belirtileri

Hamilelikte görülen preeklampsi nedir? Gebelik zehirlenmesi neden olur? Eklampsi nöbetlerinin sakıncaları neler? Tedavisi nasıl olmalı? İşte bu soruların karşılığı…

Hamilelik periyodunda tansiyonun apansızın doruğa çıkmasıyla görülen preeklampsi yani zehirlenme durumu çoğunlukla 20. haftadan sonra görülür. Anne adayının epilepsi rahatsızlığına sahip olan kimselerdeki üzere sara nöbetine emsal krize girmesi ise eklampsi olarak tanımlanır. Kriz sırasında kol ve bacaklarda kasılma, süreksiz şuur kaybı üzere belirtilerin yaşanması sebebiyle anne adayının sıhhati önemli manada riske girebilir. Bedenin kimi gölgelerinde görülen şişlikler, idrarla protein atma üzere etkenler hamilelik zehirlenmesinin belirtilerini gösterirken, bir yandan rahatsızlığın ortaya çıkış nedenini de ortaya koyuyor olabilir. Her anne adayında birebir düzeyde görülmeyen bu durum fark edilir edilmez tabip müdahalesinde bulunulmalıdır.

EKLAMPSİ KRİZİNİN NEDENLERİ

Çoğunlukla preeklampsi sonucu kendine gösteren eklampsi, yüksek kan basıncı ve idrarda protein bulunmasıyla ortaya çıkar. Eklampsinin ilerlemesi halinde beyin bu durumdan etkilenir ve nöbet ortaya çıkar.

EKLAMPSİNİN BELİRTİLERİ

Anne adaylarında şiddetli baş ağrısı, ödem, karın ağrısı, idrarda azalma, göz hastalıkları üzere rahatsızlıklar eklampsi krizlerinin belirtileri ortasında yer alır.

EKLAMPSİNİN TEDAVİSİ

Hamilelik sürecinde görülen eklampsi nöbetlerinde yapılması gereken birinci şey doktora gitmek olacaktır. Tabip gerekli süreçleri yaptıktan sonra asıl maksat anne adayının uygun bir vakitte doğumunu gerçekleştirebilmesidir. Şayet nöbet ileri safhalara ulaşmışsa bebek 8 hafta öncesinde prematüre olarak dünyaya gelebilir. Anne adayının bu krizi tekrar yaşamaması için magnezyum sülfat tedavisi uygulanabilir.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.