Çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer? Çocuklarda boğaz enfeksiyonuna ne yeterli gelir?

Özellikle mevsim geçişlerinin hastalık mevsimi olarak bilinmesiyle ebeveynler çocuklarının boğaz ağrıları için yapılması gerekenleri merak …

04.10.2022
63
Çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer? Çocuklarda boğaz enfeksiyonuna ne yeterli gelir?

Özellikle mevsim geçişlerinin hastalık mevsimi olarak bilinmesiyle ebeveynler çocuklarının boğaz ağrıları için yapılması gerekenleri merak ediyor. Teneffüs yollarında ortaya çıkan pek çok rahatsızlık çocuklarda boğaz ağrısına sebep verebilir. Akıntılar, enfeksiyonlar, acı… Uzmanlar yanıtladı. Çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer? Çocuklarda boğaz enfeksiyonuna ne yeterli gelir?

Boğaz ağrısı bilhassa kış aylarında en çok rastlanılan rahatsızlıklar ortasında yerini alır. Çocuklarının boğaz ağrısına tahlil bulmak isteyen ebeveynler internette arama yapıp kendince sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Çocuklara boğaz ağrısında üst teneffüs yollarıyla alakalı birçok sebep yatabilmektedir. Bilhassa okul öncesi devirdeki çocukların yılda 5 ile 8 sefer üst teneffüs yolu enfeksiyonu geçirebildiğini belirten uzmanlar, birden fazla defa virüslerin bu boğaz ağrısına sebebiyet verdiğini de belirtti. 

çocuklarda boğaz ağrııs

ÇOCUKLARDA BOĞAZ AĞRISI NASIL GEÇER?

Çocuklarda boğaz ağrısına sebep olan ağrı ekseriyetle hiç bir ilaç kullanmadan bir hafta içerisinde geçer. Şayet hastalık bademciklere yerleşirse, ateş, bademciklerde şişme, yutma zorluğu, uzunluğundaki bezelerde şişme ortaya çıkar. Bademciklerin iltihaplanmasın da tedavi, enfeksiyona hangi mikrobun yol açtığına bağlı olduğu açıklandı. Şayet bu boğaz ağrısına sebep olan iltihaplanmaya sebep olan virüs ise hastanın kesinlikle antibiyotik kullanması ve 10 gün devam etmesi gerekir.

çocuklarda boğaz ağrısı

ÇOCUKLARDA BOĞAZ ENFEKSİYONUNA NE UYGUN GELİR?

Bademcik iltihabında çocukların bol bol yatıp dinlenmesi gerekir. Daima sıvı alımında olması gereken çocukların yemek yerken boğazlarının daha fazla tahriş olmaması için, püre, çorba üzere yumuşak besinlerle beslenmesi gerekmektedir. Boğaz ağrısı için parasetemol ve ibuprofen içeren ağrı kesiciler verilebileceğini belirten uzmanlar, katiyen aspirin ve türevi ilaçların verilmemesi gerektiğini de belirtti.

bal şerbeti içen çocuk

ÇOCUKLARDA BOĞAZ AĞRISI İÇİN MESKENDE YAPILABİLECEKLER

  • Bol bol yatıp dinlenmeliler.
  • Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı bal ve limon sıkarak içirin.
  • Tuzlu su ile gargara yapması yada sirkeli su ile gargara yapması, boğazını temizler ve onu rahatlatır.
  • Çorba püre üzere yumuşak besinleri yemesini sağlayın.
  • Bitki çayları düzgünleşme sürecini hızlandırırken, çocuğun boğazını yumuşatarak daha âlâ olmasını sağlar.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.